...

טיפולי לייזר במחלות רשתית, רשתית סוכרתית, חסימת ווריד הרשתית, קרעים ברשתית, הפרדות רישתית

פוטוקואגולציה פאנרטינלית - טיפול לייזר לרשתית סכרתית
פוטוקואגולציה פאנרטינלית – טיפול לייזר לרשתית סכרתית

טיפולי לייזר במחלות רשתית

לייזר (LASER = Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) הוא אלומה מפוקסת של קרני אור בעלות אורך גל זהה. לייזר משמש מזה שנים לטיפולי עיניים.

הטיפול בלייזר נעשה במרפאה, אורך מספר דקות ויחסית אינו כואב. ישנם מספר סוגים של טיפולי לייזר לרשתית כשההבדל העיקרי ביניהם הוא אורכי הגל:

– לייזר מקומי (Focal Laser): משמש לאיטום כלי דם דולפים הגורמים לבצקת מקולרית בצורה נקודתית. יעיל במיוחד להקטנת אובדן הראייה עקב בצקת מקולרית על רקע רשתית סוכרתית או חסימת ווריד הרשתית.

– פוטוקואגולציה פאנרטינלית (PRP, Panretinal Laser Photocoagolation): לייזר המשמש בעיקר להרס תאים בשטחים של הרשתית ההיקפית למניעת היווצרות כלי דם לא תקינים חדשים (נאו- ווסקולריזציה) האחראיים על סיבוכים רבים כגון דלף, דימום ובצקות. בעצם ע"י "הקרבת" תאים ברשתית ההיקפית מצילים את מרכז הראיה מסיבוכים עתידיים העשויים לנבוע מגדילת כלי דם אלו. יעיל בעיקר עבור רטינופתיה סוכרתית פרוליפרטיבית וחסימת וריד הרשתית.

– קיבוע רשתית (Laser Retinopexy): לאורך זמן צלקות הלייזר גורמות לחיבור של רקמת הרשתית לרקמות תחתיה. משמש בעיקר לטיפול בקרעים ברשתית ובמהלך ויטרקטומיה לתיקון הפרדות רישתית.

– טיפול פוטודינמי עם וורטפורפין (Photodynamic Therapy with Verteporfin): המטרה לגרום להרס ממוקד של כלי דם לא תקינים תוך גרימת נזק מינימלי לרקמה הסובבת. ע"י הזרקת חומר רגיש לאור (וורטפורפין) לווריד, מספיק להשתמש בקרן לייזר עם אנרגיה חלשה ולכוונה לכלי הדם האבנורמליים בזמן שחומר זה זורם בהם, ברגע שקרן האור פוגעת בחומר הוא מאוקטב והורס את כלי הדם הרלוונטי בצורה נקודתית. נפוץ בעיקר לטיפול בCSR והמנגיומות.

לתיאום פגישה אישית
בנושא 
טיפולי לייזר במחלות רשתית
עם פרופ' רבינא

0587977550
יש גם וואטסאפ!
(אודות פרופ' רבינא)

שלחו לנו הודעה ונחזור אליכם בהקדם


 

קרדיט תמונה:
National Eye Institute, National Institutes of Health,
Public domain, via Wikimedia Commons

צרו קשר עם המרפאה של פרופ' גלעד רבינא

צרו קשר עם המרפאה של פרופ' גלעד רבינא

דילוג לתוכן