...

פונדוס \ פונדוסקופיה (אופטלמוסקופיה) \ בדיקת פונדוס עיניים

בדיקת פונדוס עיניים - עין תקינה
בדיקת פונדוס עיניים – עין תקינה

בדיקת פונדוס עיניים

בדיקת פונדוס עיניים או פונדוסקופיה (בדיקת קרקעית העין) היא בדיקה המבוצעת לצורך הסתכלות על החלק האחורי של העין  – הרשתית. הרשתית היא שכבת תאי עצב ומכילה מיליוני פוטו-רצפטורים – תאים הרגישים לאור. תאים אלה ממירים את התמונה הנקלטת על ידי העיניים לאנרגיה חשמלית ומעבירים את המידע למוח.

מלבד הרשתית, בדיקה זו מאפשרת להסתכל על הדיסק האופטי (נקודת חיבור העצב האופטי – אשר מוליך את המידע שנקלט אל המוח), ועל כלי הדם של העין.

הבדיקה מבוצעת על ידי אופטלמוסקופ והיא מהווה חלק מבדיקת עיניים שגרתית.

לרוב יש צורך בהרחבת אישונים – דבר שמאפשר לרופא ראות טובה יותר בעת הבדיקה. חשוב לדעת כי האישונים נותרים מורחבים לכמה שעות אחרי קבלת הטיפות , תיתכן רגישות לאור וראייה מטושטשת בזמן זה ועל כן מומלץ להימנע מנהיגה. משקפי שמש עשויים להקל על הרגישות.     

ישנן כמה שיטות לביצוע הבדיקה :

הסתכלות ישירה direct fundoscopy – שיטה זו מבוצעת בחדר חשוך ובה מקרין הרופא קרן אור דרך האישון על ידי מכשיר אופתלמוסקופ. המכשיר מכיל עדשות זעירות שמאפשרות לרופא לראות את החלק האחורי של גלגל העין.  

שיטה בלתי ישירה Indirect fundoscopy – בה המכשיר מורכב על ראש הרופא. גם כאן מוקרן אור לעין הנבדק. הנבדק מתבקש להתבונן לכיוונים שונים, דבר שמאפשר הסתכלות טובה יותר על כלל חלקי הרשתית , כולל החלקים הקדמיים אותם קשה להדגים בשיטות האחרות.

מנורת סדק – במבחן זה יושב הנבדק מול מכשיר מנורת הסדק שהיא בעצם אור בעוצמה גבוהה. הנבדק מצמיד את הסנטר והמצח אל המכשיר לצורך ייצוב הראש, ואז תוך שימוש במיקרוסקופ ובעדשה זעירה מדגים הרופא את הרשתית. התמונה המתקבלת דומה לפונדוסקופיה בלתי ישירה אך גדולה יותר.

הבדיקה עצמה אורכת כ5-10 דקות , לא כואבת ומספקת מידע רב על מחלות של העין עצמה ואף על מחלות מערכתיות שבאות לידי ביטוי גם ברשתית. כך, לדוגמא, ניתן לאבחן או ללמוד על התקדמות וחומרת מחלות כגון סכרת , גלאוקומה, יתר לחץ דם, ניוון המיוחס לגיל, ואף היפרדות רשתית.

לתיאום פגישה אישית
בנושא 
בדיקת פונדוס
עם פרופ' רבינא

0587977550
יש גם וואטסאפ!
(אודות פרופ' רבינא)

שלחו לנו הודעה ונחזור אליכם בהקדם

צרו קשר עם המרפאה של פרופ' גלעד רבינא

צרו קשר עם המרפאה של פרופ' גלעד רבינא

דילוג לתוכן