...

ממברנות רשתיות \ ממברנה אפירטינלית (ERM, Epiretinal Membranes)

ממברנה אפירטינלית לפני ואחרי ניתוח ויטרקטומי
ממברנה אפירטינלית לפני ואחרי ניתוח ויטרקטומי

ממברנה אפירטינלית

ממברנות אפירטינליות, מכונות גם ממברנת צלופן או קמט ברשתית, הן שכבה דקה של תאים סיביים שקופים למחצה, ואינן מכילה כלי דם. הממברנות ממקומות בחלקה הפנימית של הרשתית ונוצראות באזור המקולה (מרכז הראייה).

רב המקרים יהיו א-סימפטומטיים. סימפטומים אפשריים במידה ומופיעים:

מטאמורפופסיה: ראייה מעוותת, לדוגמה – קווים ישרים נראים מעוקלים (למשל משקוף של דלת או מסגרת של חלון)
מאקרופסיה: חפצים נראים גדולים יותר בעין עם הERM לעומת העין השניה
ירידה בחדות הראייה
ראייה כפולה
רגישות לאור (פוטוסנסטיביות)

ממברנת-רשתית (ממברנה אפירטינלית) נוצרת כתוצאה מפגיעה בשלמות החלק החיצוני של הממברנה, דרכה תאים המכונים "תאי גליה" עולים לפני השטח של הרשתית ומתחילים ליצור את הממברנה. הגורם הנפוץ ביותר להתפתחות ממברנת- רשתית הוא "היפרדות זגוגית" , גורמים נוספים עשויים להיות קרע ברשתית, סכרת, חסימת וריד הרשתית וטראומה.

הסיכוי להתפתחות ממברנת – רשתית עולה עם הגיל, כאשר לאנשים מעל גיל 50 ישנו סיכוי של 2% ולאנשים מעל גיל 75 ישנו סיכוי של 20% לנוכחות ממברנה. בין 10% ל%20 מהמקרים תהיה ממברנת רשתית גם בעין השנייה.

אבחון ממברנות רשתיות יבוצע לרב בבדיקה של רופא העיניים תחת הרחבת אישונים. בכדי להעריך את חומרת הממברנה יבוצע OCT ולעיתים תבוצע אנגיוגרפית פלורוסצין לשלילת מחלות רשתית אחרות שייתכן וגרמו להיווצרותה.

טיפול,  ברוב המקרים יספיק מעקב בלבד והתערבות ניתוחית נדרשת כאשר ישנם סימפטומים או הפרעות ראייה או לחלופין ניכרת החמרה במעקבים. מטרת הניתוח היא לקלף ולהסיר את הממברנה בכדי "ליישר" את הרשתית (ממברנה אפירטינלית יוצרת קמט ברשתית שהוא האחראי לסימפטומים). כדי לאפשר גישה טובה לאזור הממברנה תבוצע ויטרקטומיה. לאחר הניתוח, לוקח בין 3 חודשים לשנה להגיע לשיפור מקסימלי בראייה. השיפור הצפוי בראייה תלוי בחומרת הממברנה, משכה ובמידה וישנו גורם להיווצרותה.

לתיאום פגישה אישית
בנושא ממברנה אפירטינלית

עם פרופ' רבינא

0587977550 
יש גם וואטסאפ!
(אודות פרופ' רבינא)

שלחו לנו הודעה ונחזור אליכם בהקדם

צרו קשר עם המרפאה של פרופ' גלעד רבינא

צרו קשר עם המרפאה של פרופ' גלעד רבינא

דילוג לתוכן