...

הזרקות תוך עיניות, אווסטין, אילייה, לוסנטיס, אוזורדקס

חסימה ורידית לפני ואחרי טיפול באבסטין (ספיגה של נוזל תוך רשתי)
חסימה ורידית לפני ואחרי טיפול באבסטין (ספיגה של נוזל תוך רשתי)

הזרקות תוך עיניות

הזרקות תוך עיניות מתבצעות במרפאה ועורכות מספר דקות. תחילה יוזלפו טיפות להרדמה מקומית וחיטוי העין, לאחר מכן, כשהאזור רדום, יוכנס מפסק עפעפיים במטרה להשאיר את העין פתוחה, תוזלף טיפת פולידין לחיטוי העין תבוצע ההזרקה דרך לובן העין לתוך חלל העין (לזגוגית) והתרופה תוחדר במשך מספר שניות לחלל העין.

לאחר ההזרקה יתכן טשטוש בראייה ופלוטרס, שייעלמו תוך יום- יומיים מההזרקה  זיהום הוא הסיכון העיקרי הכרוך בהזרקה לתוך העין והשכיחות שלו היא 1 ל-5000 זריקות

VEGF ANTI

VEGF (vascular endothelial growth factor) הינה מולקולת חלבון המופקת ע"י התאים בגוף וחיונית במקרים בהם הגוף נזקק לייצר כלי דם חדשים, למשל לאחר פציעות.

מחלות שונות כגון רשתית סוכרתית, ניוון מקולרי וחסימה ורידית יכולות לגרום לייצור יתר של VEGF, מצב שאינו תקין. עודף מהמולקולה עשוי לגרום מחד ליצירת כלי דם חדשים בעלי מבנה לא תקין הנוטים לדלף ולדימומים ומאידך לנזק לכלי הדם התקינים הקיימים. הדלף והדימומים ברשתית, ובפרט במרכז הראיה, הם הגורם המרכזי להחמרה משמעותית בראייה.

תרופות ממשפחת Anti – VEGF מעכבות את פעילות החלבון ובכך עשויות להאט ולמנוע את התקדמות והחמרת המחלה. כיוון שנרצה לבצע עיכוב מקומי בעין בלבד ולא בכל הגוף, שכן חלבון זה כן חיוני לריפוי מערכות אחרות, החומר מוזרק ישירות לחלל העין בכמות קטנה.

מחלות עם אינדיקציה לטיפול בתרופות ממשפחת Anti – VEGF:

– רשתית סוכרתית
– ניוון מקולרי
– חסימת ווריד הרשתית
– יצירת כלי דם לא תקינים ברשתית

הטיפול בהזרקות Anti – VEGF הינו כרוני ויש לחזור עליו כל תקופה. בתחילת הטיפול, שלב המכונה "העמסה" תבוצע זריקה כל 4 שבועות למשך לפחות 3 זריקות. לאחר מכן, כתלות במצב העין והתגובה לתרופה, ייעשו ניסיונות ריווח בין הזריקות עד למקסימום של 12 שבועות. חשוב לציין כי ברוב המצבים לא מתבצעת הפסקה בטיפול אלא רק ריווח בין הזריקות

כיום ישנן 3 תרופות בשימוש ממשפחת הAnti – VEGF, ההבדלים ביניהן הוא מבנה המולקולה הפעילה החוסמת את חלבון ה- VEGF ומחירן:

– אווסטין (AVASTIN): בישראל הזריקה מסובסדת ע"י המדינה, לכן זוהי התרופה הנפוצה ממנה כל המטופלים מתחילים. במקור משמשת לטיפול בממאירויות של המעי הגס והוסבה לטיפול במחלות רשתית לאחר מחקרים ההוכיחו את יעילותה ובטיחותה.

– לוסנטיס (LUCENTIS) ואייליאה (EYLEA): נדרשת השתתפות עצמית. במידה וממשיכה התדרדרות בראייה או שלא נצפה שיפור מספק תחת הטיפול באבסטין יומלץ לעבור ללוסנטיס או אילייאה. חשוב לציין כי לא הוכח הבדל ביעילותן או בטיחותן.

סטרואידים אוזורדקס

אוזורדקס (OZURDEX) היא תרופה ממשפחת הסטרואידים ומטרתה לעכב תהליכים דלקתיים. אוזורדקס הוכחה כיעילה בהפחתת בצקת מקולרית. התרופה מגיעה בתוך שתל מתכלה המאפשר שחרור איטי והדרגתי של התרופה לחלל העין במשך עד חצי שנה ומוזרקת לתוך העין. ההתוויה העיקרית לטיפול היא חסימת ווריד הרשתית.

הסיכונים העיקריים בשימוש בתרופה הם התפתחות מואצת של קטרקט וגלאוקומה.

לתיאום פגישה אישית
בנושא 
הזרקות תוך עיניות
עם פרופ' רבינא

0587977550 
יש גם וואטסאפ!
(אודות פרופ' רבינא)

שלחו לנו הודעה ונחזור אליכם בהקדם

צרו קשר עם המרפאה של פרופ' גלעד רבינא

צרו קשר עם המרפאה של פרופ' גלעד רבינא

דילוג לתוכן